Jak zabezpieczyć wodę na gruncie rolnym
Zasady gospodarowania i utrzymywania wód powierzchniowych są ściśle regulowane przepisami prawa, które powinien znać każdy właściciel gruntów rolnych. Jakie one są?
Na ziemiach rolnych lub w ich pobliżu często występują zbiorniki wodne – naturalne lub sztuczne. Elementem wiejskiego krajobrazu są również rowy melioracyjne, mogące służyć odwadnianiu pól, gromadzeniu nadmiernej ilości wody i odprowadzania jej do najbliższej rzeki lub zbiornika. Istniejące rowy i inne urządzenia melioracyjne rozgraniczają także sąsiadujące grunty (jako miedza).
A może staw
Uprawa roślin wymaga dużych ilości wody. Właściciele gruntów rolnych szukają sposobów na zatrzymanie i gromadzenie wody. Jednym z nich może być budowa zbiornika wodnego (stawu), który będzie służyć rozwojowi małej retencji wodnej, zapobiegać nadmiernemu odpływowi wód powierzchniowych oraz stanowić zabezpieczenie na wypadek suszy.
Budowa zbiorników wodnych i stawów – jako obiektów budowlanych – podlega przepisom Prawa budowlanego. Zbiornik wodny jest budowlą, w jego rozumieniu. Co do zasady roboty budowlane prowadzi się na podstawie pozwolenia na budowę, a niekiedy po zgłoszeniu budowy lub wykonywania innych robót budowlanych. 19 września 2020 r. weszły w życie przepisy pozwalające na budowę zbiorników wodnych lub stawów na gruntach rolnych o określonej wielkości w uproszczony sposób.
Bez pozwolenia
Obecnie nie wymaga się uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia budowy stawów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta